Liity jäseneksi
Uutiset

Ylimääräinen kokous äänesti JATin tulevaisuudesta

Ylimääräinen jäsenkokous keskusteli ja äänesti 28.1.2021 yhdistyksen tulevaisuudesta. Äänin 28-27 jäsenet vastustivat hallituksen esitystä purkaa JAT ry ja yhdistyä ProComin kanssa. Toiselle käsittelykierrokselle olisi tarvittu kolme neljäsosaa hallituksen purkamisesitystä puoltavista äänistä.

Ylimääräiseen kokoukseen oli ilmoittautunut 66 jäsentä. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin yhdistyksen kunniajäsen Anna Lauttamus-Kauppila. JAT ry:n puheenjohtaja Salli Hakala esitteli hallituksen päätösesityksen ja sen jälkeen keskusteltiin. Kokous toteutettiin etäyhteyksin.

Kokouksessa äänensä antoi 55 jäsentä. Hallituksen päätösesitystä kannatti 27 jäsentä ja vastusti 28.

– Jäsenistö on puhunut. Keskustelu kokouksen aiheen ympärillä on selvästi puhaltanut yhdistykseen ja sen jäseniin uutta puhtia. Kiitos asiallisesta ja rakentavasta keskustelusta, kiittää yhdistyksen puheenjohtaja Salli Hakala.

Tutustu aiheseen:

Ylimääräisen kokouksen asialista ja pöytäkirja

Hallituksen kirje jäsenille

Kokouspäätökseen liittyvät usein kysytyt kysymykset

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound
Liity jäseneksi
JAT logo - Julkisen alan tiedottajat